Jak wykończyć nierówne ściany?
Kupiłeś mieszkanie albo dom, który wymaga poprawy niektórych powierzchni? Wyrównanie ich zapewne kojarzy Ci si e nie tylko z dużymi nakładami pracy, ale również sporą ilością czasu i niemałymi kosztami. Jest w tym trochę prawdy. Jednak nierówne ściany wcale nie muszą spędzać Ci snu z powiek. W tym wpisie opowiemy Ci o kilku metodach, które mogą znacznie ułatwić Ci prace wykończeniowe.
Gładź polimerowa – niezawodny sposób na nierówne ściany
To zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli nierówności i krzywizny są spore. Wymagają czasu i cierpliwości, ponieważ przed położeniem gładzi polimerowej należy odpowiednio przygotować podłoże. To znaczy, że trzeba pozbyć się poprzednich warstw, oczyścić i odtłuścić powierzchnię oraz pozbyć się luźnych fragmentów. Po tym wypełnia się możliwe pęknięcia czy ubytki, a następnie aplikuje gładź. Nie powinno się pomijać żadnego z tych kroków, jeżeli zależy nam na trwałości i jakości wykonanej pracy na nierównych ścianach.
Suche tynki, czyli szybkie i bezproblemowe rozwianie
Ten sposób jest mniej czasochłonny i wygodny – pozwala na skończenie prac nawet tego samego dnia, włącznie z pomalowaniem powierzchni. Suche tynki to nic innego jak płyty kartonowo-gipsowe, które cechuje prostota montażu oraz niewielki koszt całej inwestycji.
Nierówne ściany naprawimy z ich pomocą na dwa sposoby: przyklejając je na specjalny klej bezpośrednio do podłoża lub mocując na specjalnym stelażu. W przypadku pierwszego rozwiązania konieczne jest przygotowanie powierzchni w podobny sposób jak przed położeniem gładzi, czyli dokładne oczyszczenie nierównej ściany z poprzednich warstw.
Jak inaczej można zamaskować nierówne ściany?
Jeżeli ubytki lub nierówności nie są zbyt duże, kładzenie gładzi czy montowanie płyt może nie być koniecznym krokiem. Innym sposobem na zamaskowanie nierównej powierzchni ścian jest zastosowanie tynku dekoracyjnego. To zdecydowanie najprostsza metoda, która może szybko odmienić estetykę danego pomieszczenia.
Tynki dekoracyjne dzielą się na kilka rodzajów: japoński, strukturalny, mozaikowy, ciągnione i zacierane. Każdy z nich nakłada się inaczej i pozwala na uzyskanie innego efektu. Przykładowo, produkty strukturalne mogą imitować kamień i beton, dzięki czemu sprawdzą się w różnych aranżacjach, szczególnie tych industrialnych.